Yageo RT0603BRE074K3L
RT0603BRE074K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE074K3L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE074K3L.pdf
Availability of RT0603BRE074K3L
QUANTITY
RT0603BRE074K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE074K3L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE074K3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE074K3L
Related LinksRT0603B, RT0603BRE074K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE074K3L Details Description
Related parts for RT0603BRE074K3L
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220AB datasheet.pdf
LENS FOR OSRAM DRAGON datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R 0612 datasheet.pdf
PNL MNT BLUE W/WIRE 12" datasheet.pdf
DYNAMIC D7 PIN CONTACT datasheet.pdf
RES 150K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf