KEMET C1825C564J1RACTU
C1825C564J1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C564J1RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C564J1RACTU.pdf
Availability of C1825C564J1RACTU
QUANTITY
C1825C564J1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C564J1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C564J1RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C564J1RACTU
Related LinksC1825C56, C1825C564J1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C564J1RACTU Details Description
Related parts for C1825C564J1RACTU
SCR DBL HISCR 400V 25A ADDAPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 33A D2PAK datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 12BIT 40KHZ SMPL ADC 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
ANALOG INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CRIMP TERM HSG KK 5.08MM 3POS datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf