Texas Instruments LM2597HVM-3.3
LM2597HVM-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM2597HVM-3.3
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-SOIC
Datasheet Download
LM2597HVM-3.3.pdf
Availability of LM2597HVM-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2597HVM-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2597HVM-3.3
Internal Part NumberEIS-LM2597HVM-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package95
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2597HVM-3.3
Related LinksLM2597, LM2597HVM-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2597HVM-3.3 Details Description
Related parts for LM2597HVM-3.3
RES ARRAY 2 RES 39 OHM 0606 datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 25NS 48TSOP datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET 1SCREW FOR E2S datasheet.pdf
RES 22K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ELASTOMER STRAP BLACK 11.81" datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 22POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
470UF 25V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf
100 MHz-2.7 GHz RF Gain Block IC datasheet.pdf