Microsemi Commercial Components UPT15/TR7
UPT15/TR7 picture photo
Mfg. Part Number
UPT15/TR7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 26VC POWERMITE
Datasheet Download
UPT15/TR7.pdf
Availability of UPT15/TR7
QUANTITY
UPT15/TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT15/TR7
Internal Part NumberEIS-UPT15/TR7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.77A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT15/TR7
Related LinksUPT1, UPT15/TR7 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT15/TR7 Details Description
Related parts for UPT15/TR7
LED DISP 7SEG .56" 565NM GRN CC datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 160POS STR datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf