KEMET T491A474K025AT
T491A474K025AT picture photo
Mfg. Part Number
T491A474K025AT
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206
Datasheet Download
T491A474K025AT.pdf
Availability of T491A474K025AT
QUANTITY
T491A474K025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A474K025AT
Internal Part NumberEIS-T491A474K025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A474K025AT
Related LinksT491A47, T491A474K025AT Datasheet, KEMET Distributor
T491A474K025AT Details Description
Related parts for T491A474K025AT
IC DAC 8BIT QUAD R-R 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS 3.00MM datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 220MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf