Vicor Corporation V24B15T200BS2
V24B15T200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15T200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V24B15T200BS2.pdf
Availability of V24B15T200BS2
QUANTITY
V24B15T200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15T200BS2
Internal Part NumberEIS-V24B15T200BS2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15T200BS2
Related LinksV24B15, V24B15T200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15T200BS2 Details Description
Related parts for V24B15T200BS2
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 7POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 26.6V 80A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LED CONST CURRENT RESISTOR 30MA datasheet.pdf
DC/DC CONV INNOLINE ADJUSTABLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf