KEMET C1825C683K2RACTU
C1825C683K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C683K2RACTU
Brief Description
CAP CER 0.068UF 200V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C683K2RACTU.pdf
Availability of C1825C683K2RACTU
QUANTITY
C1825C683K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C683K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C683K2RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)