KEMET C1825C751JZGACTU
C1825C751JZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C751JZGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 750PF 2.5KV NP0 1825
Datasheet Download
C1825C751JZGACTU.pdf
Availability of C1825C751JZGACTU
QUANTITY
C1825C751JZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C751JZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C751JZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C751JZGACTU
Related LinksC1825C75, C1825C751JZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C751JZGACTU Details Description
Related parts for C1825C751JZGACTU
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SENSOR AMP 0-100PSIA datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
12/3 SOOW 600V-BLK-1000' RL datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf