Murata Electronics North America C1U-W-1200-12-TC1C
C1U-W-1200-12-TC1C picture photo
Mfg. Part Number
C1U-W-1200-12-TC1C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Datasheet Download
C1U-W-1200-12-TC1C.pdf
Availability of C1U-W-1200-12-TC1C
QUANTITY
C1U-W-1200-12-TC1C Order Process
Ship out your order
Specifications of C1U-W-1200-12-TC1C
Internal Part NumberEIS-C1U-W-1200-12-TC1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Oct/2015
Standard Package9
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesC1U-W-1200-12-Tx
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)98.3A
Power (Watts)1200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90.6%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension14.20" L x 5.50" W x 1.67" H (360.7mm x 139.7mm x 42.4mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, TUV
Power (Watts) - Max1200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1U-W-1200-12-TC1C
Related LinksC1U-W-120, C1U-W-1200-12-TC1C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
C1U-W-1200-12-TC1C Details Description
Related parts for C1U-W-1200-12-TC1C
MOSFET N-CH 55V 47A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 300W 12V 25A POS LOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
TRANSFORMER LINE 1.33:1 270UH datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 14LGA datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
4P IMPACT RAM 10 COL DL WALL 4.9 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf