TDK Corporation C2012C0G2A272J125AA
C2012C0G2A272J125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012C0G2A272J125AA
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V C0G 0805
Datasheet Download
C2012C0G2A272J125AA.pdf
Availability of C2012C0G2A272J125AA
QUANTITY
C2012C0G2A272J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012C0G2A272J125AA
Internal Part NumberEIS-C2012C0G2A272J125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012C0G2A272J125AA
Related LinksC2012C0G2, C2012C0G2A272J125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012C0G2A272J125AA Details Description
Related parts for C2012C0G2A272J125AA
IC LP MULTIPLE DRV/RCV 24-SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
METALLIC COATED NICKEL MED HOOK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 (17 + 4 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP TRIM 3.5-38PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
MODICE LRG HEAD 30POS W/FERRIT datasheet.pdf