TDK Corporation C2012C0G2A682J125AA
C2012C0G2A682J125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012C0G2A682J125AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V C0G 0805
Datasheet Download
C2012C0G2A682J125AA.pdf
Availability of C2012C0G2A682J125AA
QUANTITY
C2012C0G2A682J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012C0G2A682J125AA
Internal Part NumberEIS-C2012C0G2A682J125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012C0G2A682J125AA
Related LinksC2012C0G2, C2012C0G2A682J125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012C0G2A682J125AA Details Description
Related parts for C2012C0G2A682J125AA
CONN PLUG 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 METAL PLAST 40DEG datasheet.pdf
IC CCFL DRIVER CONTROLLER 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA LED PNL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL SMT HORIZONTAL datasheet.pdf
SGE88-0-1520-3000C-3000C datasheet.pdf
D4N-4C32 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT PIN datasheet.pdf