TDK Corporation C2012CH2A182K085AA
C2012CH2A182K085AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012CH2A182K085AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V CH 0805
Datasheet Download
C2012CH2A182K085AA.pdf
Availability of C2012CH2A182K085AA
QUANTITY
C2012CH2A182K085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012CH2A182K085AA
Internal Part NumberEIS-C2012CH2A182K085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012CH2A182K085AA
Related LinksC2012CH2A, C2012CH2A182K085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012CH2A182K085AA Details Description
Related parts for C2012CH2A182K085AA
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC D/A CONV 2CH LP 16BIT 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT HV-190 R/A SGL 20POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf