TDK Corporation C2012CH2E182K125AA
C2012CH2E182K125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012CH2E182K125AA
Brief Description
CAP CER 1800PF 250V CH 0805
Datasheet Download
C2012CH2E182K125AA.pdf
Availability of C2012CH2E182K125AA
QUANTITY
C2012CH2E182K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012CH2E182K125AA
Internal Part NumberEIS-C2012CH2E182K125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012CH2E182K125AA
Related LinksC2012CH2E, C2012CH2E182K125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012CH2E182K125AA Details Description
Related parts for C2012CH2E182K125AA
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - ADM40S/AE40G/ADM40S datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMA datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
TAPE DBL COAT URETHANE 4"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE UHF 3DB NMO BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf