TDK Corporation C2012JB1A226M085AC
C2012JB1A226M085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1A226M085AC
Brief Description
CAP CER 22UF 10V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1A226M085AC.pdf
Availability of C2012JB1A226M085AC
QUANTITY
C2012JB1A226M085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1A226M085AC
Internal Part NumberEIS-C2012JB1A226M085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB1A226M085AC
Related LinksC2012JB1A, C2012JB1A226M085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB1A226M085AC Details Description
Related parts for C2012JB1A226M085AC
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 5.1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-1000 PSI datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 CLEAR 250' datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf