TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-4PN-LC
DTS20W25-4PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-4PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN
Datasheet Download
DTS20W25-4PN-LC.pdf
Availability of DTS20W25-4PN-LC
QUANTITY
DTS20W25-4PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-4PN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-4PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-4PN-LC
Related LinksDTS20W2, DTS20W25-4PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-4PN-LC Details Description
Related parts for DTS20W25-4PN-LC
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SC70-4 datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .045W STER 12TQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
BOARD RTD REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf