TDK Corporation C2012JB1E105M085AC
C2012JB1E105M085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1E105M085AC
Brief Description
CAP CER 1UF 25V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1E105M085AC.pdf
Availability of C2012JB1E105M085AC
QUANTITY
C2012JB1E105M085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1E105M085AC
Internal Part NumberEIS-C2012JB1E105M085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB1E105M085AC
Related LinksC2012JB1E, C2012JB1E105M085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB1E105M085AC Details Description
Related parts for C2012JB1E105M085AC
CONN HEADER .100 DUAL R/A 52POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
RELAY REED 4PST 1A 5V datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 750 OHM 75W datasheet.pdf
MICRO 9 F 6" YEL datasheet.pdf