Yageo RT0603DRE07133RL
RT0603DRE07133RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07133RL
Brief Description
RES SMD 133 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07133RL.pdf
Availability of RT0603DRE07133RL
QUANTITY
RT0603DRE07133RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07133RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07133RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07133RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07133RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07133RL Details Description
Related parts for RT0603DRE07133RL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
TERM LK FORK EXP VYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HEATSINK SSR 2.0 DEG C/W PNL MT datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf