TDK Corporation C2012JB1E106M085AC
C2012JB1E106M085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1E106M085AC
Brief Description
CAP CER 10UF 25V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1E106M085AC.pdf
Availability of C2012JB1E106M085AC
QUANTITY
C2012JB1E106M085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1E106M085AC
Internal Part NumberEIS-C2012JB1E106M085AC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB1E106M085AC
Related LinksC2012JB1E, C2012JB1E106M085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB1E106M085AC Details Description
Related parts for C2012JB1E106M085AC
IC COMPARATOR W/REFERENCE SC70-5 datasheet.pdf
OSC XO 66.666667MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM 425VC AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 950MA 460 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X8R 0402 datasheet.pdf
LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V 10% RADIAL datasheet.pdf