Vicor Corporation V28C3V3H50B2
V28C3V3H50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C3V3H50B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V28C3V3H50B2.pdf
Availability of V28C3V3H50B2
QUANTITY
V28C3V3H50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C3V3H50B2
Internal Part NumberEIS-V28C3V3H50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency71.4%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C3V3H50B2
Related LinksV28C3V, V28C3V3H50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C3V3H50B2 Details Description
Related parts for V28C3V3H50B2
IMPACT BP 3X8 OPEN SN/PB datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MAGNETICS RF TRANSFORMER datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM datasheet.pdf
RES 34 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 12KV datasheet.pdf