TDK Corporation C2012JB1H335K125AB
C2012JB1H335K125AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1H335K125AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1H335K125AB.pdf
Availability of C2012JB1H335K125AB
QUANTITY
C2012JB1H335K125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1H335K125AB
Internal Part NumberEIS-C2012JB1H335K125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB1H335K125AB
Related LinksC2012JB1H, C2012JB1H335K125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB1H335K125AB Details Description
Related parts for C2012JB1H335K125AB
FERRITE CHIP BEAD 10 OHM 0201 datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 128X64 BLK/W datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CBL MDP TO MDP 36" datasheet.pdf