TDK Corporation C2012JB2A333K125AA
C2012JB2A333K125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB2A333K125AA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB2A333K125AA.pdf
Availability of C2012JB2A333K125AA
QUANTITY
C2012JB2A333K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB2A333K125AA
Internal Part NumberEIS-C2012JB2A333K125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB2A333K125AA
Related LinksC2012JB2A, C2012JB2A333K125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB2A333K125AA Details Description
Related parts for C2012JB2A333K125AA
IC ADC 10BIT 65MSPS 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 47M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 12V datasheet.pdf