TDK Corporation C2012JB2A683K085AA
C2012JB2A683K085AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB2A683K085AA
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB2A683K085AA.pdf
Availability of C2012JB2A683K085AA
QUANTITY
C2012JB2A683K085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB2A683K085AA
Internal Part NumberEIS-C2012JB2A683K085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB2A683K085AA
Related LinksC2012JB2A, C2012JB2A683K085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB2A683K085AA Details Description
Related parts for C2012JB2A683K085AA
SIDACTOR BI 58V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
BOX PLSTC AMD/CL 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 77.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 1.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1400V 150A 3T0WER datasheet.pdf