TDK Corporation C2012X5R1A475K085AC
C2012X5R1A475K085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R1A475K085AC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R1A475K085AC.pdf
Availability of C2012X5R1A475K085AC
QUANTITY
C2012X5R1A475K085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R1A475K085AC
Internal Part NumberEIS-C2012X5R1A475K085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R1A475K085AC
Related LinksC2012X5R1, C2012X5R1A475K085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R1A475K085AC Details Description
Related parts for C2012X5R1A475K085AC
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS 0.156 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TAPE GENERAL MASKING 12MMX55M datasheet.pdf
CONN FML 300POS 10ROW SMD GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 7V DUAL SOT143 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
SCS FOAM 150X300X1640 MM LONG datasheet.pdf
CABLE ETHERNET datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf