TDK Corporation C2012X5R1E155K125AA
C2012X5R1E155K125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R1E155K125AA
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R1E155K125AA.pdf
Availability of C2012X5R1E155K125AA
QUANTITY
C2012X5R1E155K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R1E155K125AA
Internal Part NumberEIS-C2012X5R1E155K125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R1E155K125AA
Related LinksC2012X5R1, C2012X5R1E155K125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R1E155K125AA Details Description
Related parts for C2012X5R1E155K125AA
COVER BATTERY RETAINING FOR 108 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG BNC 93OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf