TDK Corporation C2012X5R2E152M085AA
C2012X5R2E152M085AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R2E152M085AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 250V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R2E152M085AA.pdf
Availability of C2012X5R2E152M085AA
QUANTITY
C2012X5R2E152M085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R2E152M085AA
Internal Part NumberEIS-C2012X5R2E152M085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R2E152M085AA
Related LinksC2012X5R2, C2012X5R2E152M085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R2E152M085AA Details Description
Related parts for C2012X5R2E152M085AA
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 1.06M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf