Nichicon UMT1C330MDD1TE
UMT1C330MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMT1C330MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMT1C330MDD1TE.pdf
Availability of UMT1C330MDD1TE
QUANTITY
UMT1C330MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1C330MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMT1C330MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1C330MDD1TE
Related LinksUMT1C33, UMT1C330MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1C330MDD1TE Details Description
Related parts for UMT1C330MDD1TE
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SAC-12P-15 0-35T/FS SH SCO datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1000V 1A DO41 datasheet.pdf