TDK Corporation C2012X6S0J226M125AB
C2012X6S0J226M125AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X6S0J226M125AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 6.3V X6S 0805
Datasheet Download
C2012X6S0J226M125AB.pdf
Availability of C2012X6S0J226M125AB
QUANTITY
C2012X6S0J226M125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X6S0J226M125AB
Internal Part NumberEIS-C2012X6S0J226M125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X6S0J226M125AB
Related LinksC2012X6S0, C2012X6S0J226M125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X6S0J226M125AB Details Description
Related parts for C2012X6S0J226M125AB
IC DRIVER HI/LO SIDE HV 14-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 1POS SGL GOLD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 100 CONT datasheet.pdf
CABLE CONNECTION SF4-AH 3M datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf