Cypress Semiconductor CY7C09569V-100BBC
CY7C09569V-100BBC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C09569V-100BBC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 576KBIT 100MHZ 172FBGA
Datasheet Download
CY7C09569V-100BBC.pdf
Availability of CY7C09569V-100BBC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C09569V-100BBC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C09569V-100BBC
Internal Part NumberEIS-CY7C09569V-100BBC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package126
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size576K (16K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case172-LFBGA
Supplier Device Package172-FBGA (15x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C09569V-100BBC
Related LinksCY7C0956, CY7C09569V-100BBC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C09569V-100BBC Details Description
Related parts for CY7C09569V-100BBC
IC SRAM 1MBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN LOW PRO 6POS .156 SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
ENCL. ASSY MODICE SE NO HS VENT datasheet.pdf
1242 SILVER 100 FT datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R064MW-13,0-C1HH-2 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 5.9M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf