TDK Corporation C2012X6S1C106K085AC
C2012X6S1C106K085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X6S1C106K085AC
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X6S 0805
Datasheet Download
C2012X6S1C106K085AC.pdf
Availability of C2012X6S1C106K085AC
QUANTITY
C2012X6S1C106K085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X6S1C106K085AC
Internal Part NumberEIS-C2012X6S1C106K085AC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X6S1C106K085AC
Related LinksC2012X6S1, C2012X6S1C106K085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X6S1C106K085AC Details Description
Related parts for C2012X6S1C106K085AC
CONN RECEPT HOUSING 13POS 2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2.625K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 10W datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
EVAL TOUCHSCREEN MXT226T datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf