TDK Corporation C2012X6S1C475K085AC
C2012X6S1C475K085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X6S1C475K085AC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805
Datasheet Download
C2012X6S1C475K085AC.pdf
Availability of C2012X6S1C475K085AC
QUANTITY
C2012X6S1C475K085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X6S1C475K085AC
Internal Part NumberEIS-C2012X6S1C475K085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X6S1C475K085AC
Related LinksC2012X6S1, C2012X6S1C475K085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X6S1C475K085AC Details Description
Related parts for C2012X6S1C475K085AC
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 750K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
E2 DIE (190270007) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.2A SMV datasheet.pdf