TDK Corporation C2012X7R1A225K
C2012X7R1A225K picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R1A225K
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R1A225K.pdf
Availability of C2012X7R1A225K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C2012X7R1A225K Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R1A225K
Internal Part NumberEIS-C2012X7R1A225K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R1A225K
Related LinksC2012X7, C2012X7R1A225K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R1A225K Details Description
Related parts for C2012X7R1A225K
RES ARRAY 3 RES 39 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS TYPE F VERT datasheet.pdf
SW LIMIT ROLL PLNG SPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 15X15X19.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED IND 8MM YLW 12VDC 20MA datasheet.pdf
156 KK BKWY HDR POLZ SQP 24POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf