TDK Corporation C2012X7R1E104K/1.25
C2012X7R1E104K/1.25 picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R1E104K/1.25
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R1E104K/1.25.pdf
Availability of C2012X7R1E104K/1.25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C2012X7R1E104K/1.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R1E104K/1.25
Internal Part NumberEIS-C2012X7R1E104K/1.25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R1E104K/1.25
Related LinksC2012X7R1, C2012X7R1E104K/1.25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R1E104K/1.25 Details Description
Related parts for C2012X7R1E104K/1.25
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
MDR 12X1,5 METRIC SEALING RING datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-0860-A datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH OPEN DRN 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf