TDK Corporation C2012X7R1H224K125AA
C2012X7R1H224K125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R1H224K125AA
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R1H224K125AA.pdf
Availability of C2012X7R1H224K125AA
QUANTITY
C2012X7R1H224K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R1H224K125AA
Internal Part NumberEIS-C2012X7R1H224K125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R1H224K125AA
Related LinksC2012X7R1, C2012X7R1H224K125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R1H224K125AA Details Description
Related parts for C2012X7R1H224K125AA
CONN SPLICE BUTT 10-12 AWG datasheet.pdf
IC VIDEO AMP DIFF IN/OUT 8-DMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
METRAL 2000 SIG HD 5ROW PRSS FIT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 10.000000MHZ SMD datasheet.pdf
26500 3C 2#16 1#2 P BY RECP WC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf