TDK Corporation C2012X7R1V225M125AB
C2012X7R1V225M125AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R1V225M125AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 35V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R1V225M125AB.pdf
Availability of C2012X7R1V225M125AB
QUANTITY
C2012X7R1V225M125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R1V225M125AB
Internal Part NumberEIS-C2012X7R1V225M125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R1V225M125AB
Related LinksC2012X7R1, C2012X7R1V225M125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R1V225M125AB Details Description
Related parts for C2012X7R1V225M125AB
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 14V datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 777K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1" datasheet.pdf
23 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf