TDK Corporation C2012X7R2A104K/SOFT
C2012X7R2A104K/SOFT picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R2A104K/SOFT
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R2A104K/SOFT.pdf
Availability of C2012X7R2A104K/SOFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C2012X7R2A104K/SOFT Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R2A104K/SOFT
Internal Part NumberEIS-C2012X7R2A104K/SOFT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R2A104K/SOFT
Related LinksC2012X7R2, C2012X7R2A104K/SOFT Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R2A104K/SOFT Details Description
Related parts for C2012X7R2A104K/SOFT
CONN SPLICE BUTT 2/0AWG AMPOWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14DIP datasheet.pdf
ADC 12BIT 5MSPS SMPL/HLD 32-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1 NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf
High Precision 10 V Reference IC datasheet.pdf