TDK Corporation C2012X7R2A104K125AA
C2012X7R2A104K125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R2A104K125AA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R2A104K125AA.pdf
Availability of C2012X7R2A104K125AA
QUANTITY
C2012X7R2A104K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R2A104K125AA
Internal Part NumberEIS-C2012X7R2A104K125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R2A104K125AA
Related LinksC2012X7R2, C2012X7R2A104K125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R2A104K125AA Details Description
Related parts for C2012X7R2A104K125AA
CONN HEADER 18POS VERT DUAL TIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8 POS WTB datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 200V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SBR 80V 25A POWERDI5060-8 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf