Nichicon UMW1H220MDD
UMW1H220MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMW1H220MDD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UMW1H220MDD.pdf
Availability of UMW1H220MDD
QUANTITY
UMW1H220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW1H220MDD
Internal Part NumberEIS-UMW1H220MDD
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW1H220MDD
Related LinksUMW1H, UMW1H220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMW1H220MDD Details Description
Related parts for UMW1H220MDD
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/SKT BOX datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.5MM 115VAC TERM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 9A TO220F datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.105 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 40V RADIAL datasheet.pdf