Vishay/Dale RNC55H39R2FSBSL
RNC55H39R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H39R2FSBSL
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H39R2FSBSL.pdf
Availability of RNC55H39R2FSBSL
QUANTITY
RNC55H39R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H39R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H39R2FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H39R2FSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H39R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H39R2FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H39R2FSBSL
RES 3.9 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 500MA 1.37 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.310" 3MM 2LD datasheet.pdf
DC DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC DO214AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 2.3A SOT-23 datasheet.pdf