TDK Corporation C2012X7R2A104M125AE
C2012X7R2A104M125AE picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R2A104M125AE
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R2A104M125AE.pdf
Availability of C2012X7R2A104M125AE
QUANTITY
C2012X7R2A104M125AE Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R2A104M125AE
Internal Part NumberEIS-C2012X7R2A104M125AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductSoft Termination MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R2A104M125AE
Related LinksC2012X7R2, C2012X7R2A104M125AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R2A104M125AE Details Description
Related parts for C2012X7R2A104M125AE
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 2012 datasheet.pdf
RES MO 2W 24.3K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 HSPA XBEE/ANT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 95MM datasheet.pdf
BCZ 3.81/20/180 SN GN BX datasheet.pdf
RES SMD 517 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
HDM EMPR140F220OK datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf