TDK Corporation C2012X7R2E682K125AM
C2012X7R2E682K125AM picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R2E682K125AM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R2E682K125AM.pdf
Availability of C2012X7R2E682K125AM
QUANTITY
C2012X7R2E682K125AM Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R2E682K125AM
Internal Part NumberEIS-C2012X7R2E682K125AM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
C Series Open Mode Capacitor
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
C Series Open Mode Design MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode, Soft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R2E682K125AM
Related LinksC2012X7R2, C2012X7R2E682K125AM Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R2E682K125AM Details Description
Related parts for C2012X7R2E682K125AM
TVS DIODE 440VWM 748.65VC SMA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
INPUT MODULE AC/DC 6MA 5VDC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CUTTER PLASTIC THIN DIAG datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf