General Cable C2016A.12.02
C2016A.12.02 picture photo
Mfg. Part Number
C2016A.12.02
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100'
Datasheet Download
C2016A.12.02.pdf
Availability of C2016A.12.02
QUANTITY
C2016A.12.02 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2016A.12.02
Internal Part NumberEIS-C2016A.12.02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2016A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length100' (30.5m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorWhite
RatingsUL Style 1007/1569, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2016A.12.02
Related LinksC2016A, C2016A.12.02 Datasheet, General Cable Distributor
C2016A.12.02 Details Description
Related parts for C2016A.12.02
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
VOLT MEASURING TRANS 20-440VAC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO252-2 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 50W datasheet.pdf