| Internal Part Number | EIS-C2016A.21.03 | |
| Series | 2016A | |
| Cable Type | Hook-Up | |
| Wire Gauge | 22 AWG | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.062" (1.57mm) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.016" (0.41mm) | |
| Length | 1000' (304.8m) | |
| Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |