Zilog Z84C0010VEC
Z84C0010VEC picture photo
Mfg. Part Number
Z84C0010VEC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Z80 10MHZ 44PLCC
Datasheet Download
Z84C0010VEC.pdf
Availability of Z84C0010VEC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z84C0010VEC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z84C0010VEC
Internal Part NumberEIS-Z84C0010VEC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesZ80
PackagingTube
Core ProcessorZ80
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8-Bit
Speed10MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z84C0010VEC
Related LinksZ84C0, Z84C0010VEC Datasheet, Zilog Distributor
Z84C0010VEC Details Description
Related parts for Z84C0010VEC
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
BLACK CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W T18 datasheet.pdf