General Cable C2040A.12.06
C2040A.12.06 picture photo
Mfg. Part Number
C2040A.12.06
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 100'
Datasheet Download
C2040A.12.06.pdf
Availability of C2040A.12.06
QUANTITY
C2040A.12.06 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2040A.12.06
Internal Part NumberEIS-C2040A.12.06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2040A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand10/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length100' (30.5m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorGreen
RatingsUL Style 1007/1569, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2040A.12.06
Related LinksC2040A, C2040A.12.06 Datasheet, General Cable Distributor
C2040A.12.06 Details Description
Related parts for C2040A.12.06
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 0.28W TO92-2 datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CARD MARKER H datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LT5516EUF datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf