General Cable C2040A.12.10
C2040A.12.10 picture photo
Mfg. Part Number
C2040A.12.10
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG GRAY 100'
Datasheet Download
C2040A.12.10.pdf
Availability of C2040A.12.10
QUANTITY
C2040A.12.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2040A.12.10
Internal Part NumberEIS-C2040A.12.10
Series2040A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length100' (30.5m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorGray
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2040A.12.10
Related LinksC2040A, C2040A.12.10 Datasheet, General Cable Distributor
C2040A.12.10 Details Description
Related parts for C2040A.12.10
MOUNT STRAP IMPACT RES LDS5 LGRY datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf