General Cable C2040A.12.19
C2040A.12.19 picture photo
Mfg. Part Number
C2040A.12.19
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 100'
Datasheet Download
C2040A.12.19.pdf
Availability of C2040A.12.19
QUANTITY
C2040A.12.19 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2040A.12.19
Internal Part NumberEIS-C2040A.12.19
Series2040A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length100' (30.5m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorViolet
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2040A.12.19
Related LinksC2040A, C2040A.12.19 Datasheet, General Cable Distributor
C2040A.12.19 Details Description
Related parts for C2040A.12.19
SIP HEADER 7 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
ESX0007 REV(NONE) RIVAL datasheet.pdf
TRANSDCR VOTAGE DC 0-0.1VDC IN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 48 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
5MM MOIST-SEAL LENS datasheet.pdf