Amphenol Aerospace Operations MS3470L22-21B
MS3470L22-21B picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-21B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3470L22-21B.pdf
Availability of MS3470L22-21B
QUANTITY
MS3470L22-21B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-21B
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-21B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-21B
Related LinksMS3470, MS3470L22-21B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470L22-21B Details Description
Related parts for MS3470L22-21B
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
INVERTER 6V INPUT 1200V OUTPUT datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HAN GIGABIT MODULE, MALE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 6WDFN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 324MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf