Ohmite TUW10JR20E
TUW10JR20E picture photo
Mfg. Part Number
TUW10JR20E
Brief Description
RES 0.2 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW10JR20E.pdf
Availability of TUW10JR20E
QUANTITY
TUW10JR20E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW10JR20E
Internal Part NumberEIS-TUW10JR20E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.394" x 0.354" Rectangular x 1.929" L (10.00mm x 9.00mm x 49.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUW10JR20E
Related LinksTUW10, TUW10JR20E Datasheet, Ohmite Distributor
TUW10JR20E Details Description
Related parts for TUW10JR20E
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 287MA 190 MOHM datasheet.pdf