General Cable C2040A.21.07
C2040A.21.07 picture photo
Mfg. Part Number
C2040A.21.07
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 1000'
Datasheet Download
C2040A.21.07.pdf
Availability of C2040A.21.07
QUANTITY
C2040A.21.07 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2040A.21.07
Internal Part NumberEIS-C2040A.21.07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2040A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand10/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorBlue
RatingsUL Style 1007/1569, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2040A.21.07
Related LinksC2040A, C2040A.21.07 Datasheet, General Cable Distributor
C2040A.21.07 Details Description
Related parts for C2040A.21.07
EVALUATION BOARD FOR LMH6559MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH 3PST-NO 5A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf