General Cable C2040A.21.08
C2040A.21.08 picture photo
Mfg. Part Number
C2040A.21.08
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 1000'
Datasheet Download
C2040A.21.08.pdf
Availability of C2040A.21.08
QUANTITY
C2040A.21.08 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2040A.21.08
Internal Part NumberEIS-C2040A.21.08
Series2040A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorBrown
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2040A.21.08
Related LinksC2040A, C2040A.21.08 Datasheet, General Cable Distributor
C2040A.21.08 Details Description
Related parts for C2040A.21.08
DIODE ZENER 56V 5W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 9A LOSIDE TO220-5 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8NPT 4.5V OVP datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf